Nasıl Para Birikimi Yapabilirim | Biriktirebilirim


Nasıl Para Birikimi Yapabilirim - Biriktirebilirim

Öncelikle birikim bir ekonomik davranış alışkanlığıdır. Sizlere 21 kuralından bahsetmek istiyorum, 21 kere üst üste 21 gün olabilir, 21 hafta olabilir veya 21 ay olabilir ama 21 kere üst üste biriktirenler hayat boyu biriktirebilmektedir. Dolayısıyla burada birkaç tüyo vermek gerekirse birikimle ilgili; öncelikle düzenli olunması gerekiyor yani bir kere biriktirip bir kere biriktirmemek olmuyor. O yüzden her ay elinize geliriniz geçer geçmez hemen onun bir kısmını alıp kendiniz için ayırıyorsunuz.

Çocuk yaşta başlanırsa bu davranışa hayat boyu devam ettirmek çok kolay olmaktadır. Bu yüzden çocuklarınıza birkaç kumbara yapmanız ve her kumbaranın üzerine hedeflerinin resimlerini koymanız oldukça başarılı sonuçlar doğurur. Çocuğunuz birikimiyle nelere sahip olabileceğini görerek anlayacaktır.

Birikimde önemli bir ayrıntıda hayal kurmaktır fakat hayallerinde gerçekçi olması gerekmektedir.  Gerçekçi olan hayalleri hedefe dönüştürmek gerekir. Hayal ile hedef arasındaki fark planlamadan geçmektedir.

Hangi Gereksiz Harcamaları Kısmalıyız?

Gelirimizi bir portakal olarak düşünürsek bunun dilimleri ver ve her diliminde gittiği bir para var. Kira, gıda, eğlence, sağlık gibi bir çok masraf var ve neyin kısılması gerekir? Öncelikle bütçe kalemlerini yazmalıyız, harcamalarımızı kategoriler halinde düzenlemeliyiz. Eğlence, sağlık, ev giderleri, gıda gibi kategorilere ayırmalıyız. Daha sonra bu kategorilere belirli sınırlar koyarak kısıtlamaya gitmeliyiz, burada ki tercihler kişilere ve yaşantılara göre değişmektedir en iyi kararı ancak siz verebilirsiniz.

Yine de tavsiyede bulunmak adına nelerden kısabileceğinizi, kısacası para avı olan harcamalara örnek vermek istiyoruz;

  • Cep telefonu faturanızda ki bir müzik servisi(genelde hiç kullanılmayan),
  • fazladan alınan ve sonrasında kullanılmayan ekmekler,
  • gereksiz yanan lambalar ve prize takılı ama kapalı olan elektronik cihazlar,
  • bulaşıkların makine yerine musluktan yıkanması vs.

Sponsorlu Bağlantılar

Nasıl Para Birikimi Yapabilirim | Biriktirebilirim ile Benzer Yazılar:

7 Kasım 2012 Saat : 2:26
Okunma 1.326

Nasıl Para Birikimi Yapabilirim | Biriktirebilirim Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Sponsor Bağlantılar