Hayvancılık Yapmak İsteyenler


Hayvancılığa Yatırım Yapmak

“Türkiyenin Hayvancılıkta Büyük Yatırıma İhtiyacı Var!”
Yılda 100 Milyon Dolar Ciro..

Türkiyede Hayvancılıkta ismini duyuran büyük bir işadamı Necati Kurmel, Türkiye’nin hayvancılık yatırımlarına aç olduğunu ve büyük yatırımlar yapmanın büyük getiriler sağlayacağını söylüyor.  25 Yıldır bu işin içinde olan Kurmel yaklaşık olarak 12 yıl önce hayvancılığa büyük yatırımlar yaparak büyümeye devam etti. Bugün ise sahip olduğu büyük baş hayvan sayısı 20 bin olan Kurmel yıllık 100 milyon dolarlık bir ciro yaratıyor.

Her zaman büyümeyi hedef alan Kurmel, 2011 yılı içerisinde 20 bin baş olan hayvan sayısını 30 bine çıkararak %40-50 büyümeyi planlıyor. Şuan bile Türkiye’nin en büyük yatırımcısı ünvanına sahip olmasına karşın bu büyümeyi daha da arttıracağını söylüyor. Bu büyümelerle cirosu 150 milyon doları aşacak.. Hem besicilik hem süt üretimi yapan Kurmel, 10 milyon dolarlık bir yatırımla avrupa ve Amerika’dan 1000 hayvan ithal ederek süt üretimini de 2 katına çıkarmayı planlıyor.

Yatırımlar Kesinlikle Yeterli Değil

25 Yıldır bu işin içerisindeyim, son zamanlarda bu alana karşı yatırımlar büyük ölçüde arttı ve bundan mutluluk duyuyorum fakat kesinlikle bu yatırımlar yeterli değil. Hedef ve çita daha yüksek olmalı çünkü bu ülkenin hayvancılığa ihtiyacı var. Yatırım yapacak olanlar çekinmeden girişmlerini yüksek tutmalılar.

Tarım Şart! Hayvancılıkla Ayrılamaz..

Hayvancılık yapıyorsanız arazinizin olması şarttır. Bu işte büyümek için yemi kendiniz üretmelisiniz, benim şuan en büyük sorunum tarım için arazi bulmak. Bu işin bir ayağı Hayvancılıksa diğer ayağı Tarımdır..

Bu alanda yatırım yapmak her şeyden önce milli bir görevdir diyen kurmel, Türkiye’nin bu zaman da et veya buğday ithal etmesi gülünç bir şeydir.. Bu kabul edilemez, burada görev önce devlete sonra çiftçilere ve girişimcilere düşmektedir.

Tercihler Doğudan Yana Olmalıdır.

Kurmel’in çiftlikleri Adana ve Kayseride bulunuyor, buralarda toprak ve gerekli alanı bulmak daha uygun fiyatlara mal oluyor.. Batı bölgelerimizde tarım yapmak daha mantıklı çünkü yılda 4 ürün bile alabilen bölgelerimiz var buralarda hayvancılık yapmak ikinci planda olmalıdır.. Hayvancılığı doğuda yapmak bir çok yönden avantajlıdır. Arazi fiyatları uygundur, iş gücü daha ucuz ve maliyetler batıya göre daha az olmaktadır. Hayvanların ilk bahardan eylül ayı sonuna kadar otlama imkanı vardır. Kış için gerekli olan silaj’lar çok daha uygun fiyata yapılabilmektedir. (Bu paragraf Ziraat Müh. Tuğrul ÜNVER’in yorumlarıdır.)

Hayvancılık ve Tarım

Kurmel 20 bin baş hayvanı için 20 bin dönüm arazide tarım yapmanın yeterli olduğunu söylüyor.. 20 bin hayvanın 17 bini ete dayalı besicilik hayvanı ve geri kalan 3 bini ise süte dayalı. 20 bin hayvandan günlük 28 bin ton süt alınabiliyor. Tarım olarak ot ve mısır yetiştirip kışa hazırlık yapılıyor, büyümek için tarım yapmak şart ve bizim hedefimiz 50 bin baş hayvan için 50 bin dönüm arazi teğmin etmek. Şuan için her yıl 70-80 bin ton mısır silajı yapıyor.

Hayvancılığa Verilen Teşvikler..

Devlet teşvik ediyor ama yeterli değil, teşvikleri Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı yapıyor.. Mesela yem için ekim yaptığınızda dönüm başına para alıyorsunuz. Sütte teşvik çok az, bunun getirdiği sorunlar eti de etkiliyor.. Çünkü süte talep az olunca hayvanlar elden çıkarılabiliyor.

Yatırımlar standartlara uygun olarak yapılmalı, sütlerimiz sağlıklı değil. Avrupa normlarına göre sütte bakteri sayısı en fazla 50 bin olmalıdır fakat bizim ülkemizde bu oran 2 milyon olarak belirlenmiş.. Sokak sütlerinde bakteri sayısı 4 milyondan fazla, en sağlıklısı pastörize süt ama oda 1 hafta dayanıyor. Öteki türlü 120-130 derecede kaynatılan sütte yararlı maddeler kalmıyor bile..

Sponsorlu Bağlantılar

Hayvancılık Yapmak İsteyenler ile Benzer Yazılar:

18 Mart 2011 Saat : 2:00
Okunma 3.062

“Hayvancılık Yapmak İsteyenler” için 4 Yorum

 1. muhammet ibis diyor ki:

  slm ben hollanda da yasan bir turk vantandasiyim . ve bizim de niyetimiz bu ise baslamak istiyoruz kayseri bolgesinde .Bu konuda bize bir fikir verme veya tesisi kurma veya nesekil olacagina sizden bir yardim imkani bulabilirmiyiz

  • birol diyor ki:

   necati kurmel sizin memleketten develide ve başka yerde ve de adanada çiftlikleri var diye okudum ondan yardım isteyiniz

 2. Nicky Reed diyor ki:

  Gangbang in german goo girls where blonde

 3. engin çeçe diyor ki:

  arkadaşlar ben besiçilik yapmak istiyorum benim kendime ait 500m2 kapalı alan çiftliğim var ortak olmak isteyen varsa çiftli bana ait hayvan alımı için ortak arıyorum irtibat 0530 388 84 21

Hayvancılık Yapmak İsteyenler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Sponsor Bağlantılar